En Uygun Ekonomik Kargolama Yöntemleri Kargo Şirketlerinden Nasıl İndirimli Kargo Yapılır?

Siz de gittigidiyor.com, sahibinden.com, hepsiburada.com, alcamsatcam.com, hemalhemsat.com, garantialsat.com, nevaria.com, pasaj.com gibi yerlerde satış yapıyorsanız kargo yöntemleri hakkında az çok bilgi sahibi olmuşsunuzdur.

1. Gitti gidiyor’da bir satıcıysanız, satış kodu kullanarak yurt içi kargo’da %35 indirim yaptırabilirsiniz. (gittigidiyor.com sadece yurt içi kargo ile anlaşmalı)
2. PTT kargo’dan (PTT posta değil PTT kargo bölümünden) 2-3 liradan başlayan uygun fiyatlarla gönderebilirsiniz. Bazı PTT kargo şubeleri “alıcı ödemeli” (karşı taraf ödeyecekse alıcı ödemeli denir) kargonuzu kabul etmeyebilir ya da alıcı ödemeli dahi gönderseniz ortalama 1 lira sizden kesebilir. Bu nedenle eğer sık kargo gönderen biriyseniz bir posta çeki hesabı açtırmanızı öneririm. Bu sayede kapıda ödeme hizmeti de verebilirsiniz müşterilerinize.

POSTA ÇEKİ HESABI NEDİR?

Posta Çekinin Tanımı:

Bir hesap sahibi tarafından, bir miktar paranın hesabına borç kaydı suretiyle, kendisine veya üçüncü bir şahısa ödenmesi ya da üçüncü şahsın hesabına alacak kaydedilmesi hususunda, PTTBank İşlem Müdürlüğüne verilen yazılı emre, posta çeki denir.

KİMLER POSTA ÇEKİ HESABI AÇTIRABİLİR?

Medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip (18 yaşını bitirmiş mahkeme kararıyla reşit kılınmış veya evlenme suretiyle rüşte ermiş) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya yabancı uyruklu gerçek kişiler ile tüzel kişiler tüm PTT Merkezlerine veya PTTBank İşlem Müdürlüğüne müracaat ederek hesap açtırabilir. Gerçek ve Tüzel Kişiler bir veya birden fazla hesap açtırabilirler. Posta çeki hesap açma işlemleri sırasında 5.00 TL Güven Akçesi alınarak bu hesapta tutulmaktadır. Hesabın kapatılması durumunda Güven Akçesi hesap sahibine iade edilmektedir. KAYNAK

3. Kargo şirketleri ile anlaşma yapabilirsiniz. Bu sayede %50-%60 indirimli kargolama sağlayabilirsiniz.
4. Göndereceğiniz ürünü-malzemeyi kargo şubesinden teslim ederek müşterinize birde “adresten alım ücreti” ödettirmemiş ya da kargo parasını siz ödüyorsanız siz ödememiş olursunuz.
5. Göndereceğiniz ürünü adrese değil adrese en yakın kargo şubesine gönderirseniz müşterinize ayrıdan “adrese teslim ücreti” ödettirmemiş ya da kargo parasını siz ödüyorsanız siz ödememiş olursunuz.
6. Göndereceğiniz ürünü ihbarlı (telefon ihbarlı ya da SMS ihbarlı vs.) göndermek yerine ihbarsız-haberli denilen ihbar sistemini kargo görevlisine belirterek gönderirseniz müşterinize ayrıdan “ihbar ücreti” ödettirmemiş ya da kargo parasını siz ödüyorsanız siz ödememiş olursunuz.

İHBARSIZ-HABERLİ KARGO NEDİR?

Alıcıya herhangi bir ihbara gerek kalmaksızın,alıcının geleceğini bildiği ve şubeden gelerek teslim aldığı kargodur.