Uzman TV astroloji kategorisi UzmanTv’nin sıkça ziyaret ettiğim bir kategorisidir. Bu kategoriden sizler için seçtiğim bir kısa videoyu eklemek istedim bugün bloğuma.

Eklediğim videoda; bir çok kişinin kafasını karıştıran, anlamayanların daha fazla uğraşmamak için “fala inanma falsız da kalma” türünden yaklaştıkları burçlar ve horoskop teması işlenmiş..

İnsanın “doğduğu an” baz alınarak çıkartılan doğum haritası yani horoskopu (yıldız haritası ya da yıldızname de denir) kişinin parmak izi gibidir denir sıkça.. Bu videoda da bunu duyacak ve neden böyle dendiğini daha iyi anlayacaksınız.

Gerçekten de horoskop; bireyi bir burç ile ele almanın ne denli yetersiz ve komik olduğunu gözler önüne seren nadide bir astroloji materyalidir. Horoskop okumayı birazcık bilen birisi; atıyorum A isimli Yengeç burcu kişisini B isimli Yengeç burcu kişisinden ayıran bir çok nokta bulabilir.

İnsanın hangi alanda hangi burcun özelliklerini yansıttığını da yine horoskop belirler.. Evet yanlış duymadınız :)) hangi burcun özelliklerini diyorum çünkü kişi hayatının farklı alanlarında ya da 5 duyusunu kullanırken/yaşamsal faaliyetlerini sürdürürken vs. (konuşurken, koşarken, yemek yerken, yazarken, meslek seçerken, eğitim/öğretim görürken, düşünürken, sevişirken :)) vs. gibi) farklı burçların özelliklerini gösterir.. Koç burcu olan birinin Yengeç burcu gibi davranmasını da ancak bu açıklayabilir..

Ya da daha açık bir örnek vereyim, mesela; İkizler burcu bir bayan düşünün, ama doğum anı haritasında Merkür’ü Boğa burcunda konumlanmış.. İkizler burcunun tam aksi yani.. İkizler yerinde duramayan havai bir profil çizer zodyakta.. Boğa ise ağır abidir.. Ağır hareket eder, yavaş karar alır, asla aceleye gelemez çünkü önce güvenmek, inanmak ister.. Boğa; maddeci, zenginliğe ve lükse düşkün, İkizler ise; akılsaldır akla ve zekaya paradan çok önem verir.. Dolayısıyla bu kişi; belki yine hayatının bir çok alanında havai ve hızlı olacaktır, zekaya vs.ye çok önem verecektir, ama aynı zamanda; ağır düşünme, çabuk karar ver(e)meme, ağır ağır tane tane konuşma, sabit fikir (çünkü Boğa sabit gruptan bir burçtur) maddesellik gibi özellikleri de burcunun özelliklerine katmış biri olacaktır. Çünkü; Merkür düşünsel aktiviteyi ve konuşmayı ifade eder haritamızda.. Bunun yanında öğrenmek, merak duymak ve zeka vs. vs. vs. de Merkür ile ilgilidir.. Tabi Merkür gibi daha bir çok gezegen var bir horoskopta incelenmesi gereken.. Dolayısıyla da insanlar sadece burcundan ibaretmiş gibi, biri ile ilgili sadece Güneş burcunu kastederek: “Ay bu Boğa’lar da hep şöyle canım” , “Ay şu Koç’lar da hep böyle canım” cümlelerini telaffuz etmenin ne kadar komik olduğunu anlamışsınızdır umarım :))

Burçlar konusunda genelleme yapmak çok da doğru değil kısacası..

Şimdi videoyu izleyerek anlattıklarımı daha iyi anlayabilirsiniz..

 

02.04.2008-suveay