Kur’an-ı Kerim okumak neden önemlidir? İşte Kur’an-ı Kerim okumanın inanan müminlere “kabir hayatında” ve “hesap günü” kazandıracağı artılar..

Peygamber efendimiz demiştir ki: “birisi öldüğünde akrabaları cenaze işleriyle meşgul iken, son derece güzel bir kişi gelir mevtanın başının yanında durur. Kefenlendiğinde kefen ile merhumun göğsü arasına girer.
Definden sonra herkes evine döner, Münker ve Nekir adlı iki özel melek gelir, öleni kişisel mahremiyet içerisinde imânı hakkında sorgulayabilmek üzere, göğsünde duran güzel kişiyi ayırmaya çalışır. Güzel kişi der ki: ”O benim refakatim, O benim dostumdur, hiçbir şekilde O’nu yalnız bırakmam. Eğer siz sorgulama için görevlendirildiyseniz,görevinizi yapınız. O’nun cennete girmesini kabul ettirinceye kadar terk edemem.
Sonra ölmüş arkadaşına döner der ki: ”Ben, bazen yüksek sesle bazen de kısık sesle okuduğun Kur’anım. Endişe etme, Münker ve Nekirin sorgusundan sonra üzüntü duymayacaksın. Sorgulama bitince güzel kişi Onun için Meleul Alâdan (semadaki meleklerden) misk kokusuyla bezenmiş bir döşek hazırlar.”

Allah’ın Resulu (SAV) demiştir ki:

Hesap gününde ne bir Peygamber, ne de bir melek, yüce Allah’ın indinde Kur’an-ı Kerim’den daha imtiyazlı bir şefaatçi olamayacaktır.

Resullah (SAV) demiştir ki:

Bir beyit dahi olsa benden olan bir bilgiyi iletiniz (yayınız)

Allahın lütfu hepimizin üzerine olsun.